top of page
  • תמונת הסופר/תסיגל מולקנדוב

תאום מסלאחרונה אני נתקלת בהרבה שאלות אודות תאום מס?

איך מחושב תאום מס?

מה צריך בשביל לעשות תאום מס?

איך עושים תאום מס?

ועוד כהנה וכהנה שאלות בנושא, בפוסט הזה אנסה לענות על רוב, ואולי על כל השאלות והתהיות בנושא ובראש וראשונה אנסה להסביר למה בכלל צריך תאום מס?


כדי להבין למה צריך תאום מס אתחיל מהסבר קצר על דרך חישוב המס בישראל.

חישוב מס ההכנסה בישראל הוא חישוב פרוגרסיבי, כלומר שיעור המס עולה ככל שההכנסה עולה, אבל העליה בשיעור המס אינה משפיעה על השכר הנמוך יותר אלא נלקחת בחשבון רק על מדרגת השכר מגובה שכר מסויים.

(לצורך המחשה מצורפת טבלה של מדרגות המס בישראל לשנת 2022).כך אם אדם עובד אצל מעסיק אחד המעסיק יודע לנכות לו מס לפי מדרגות המס, אבל אם העובד עובד ביותר ממקום עבודה אחד, חישוב מס נכון יעשה על השכר המצרפי מכל המעסיקים, אבל לכל אחד מהמעסיקים אין את המידע על השכר שמשלמים המעסיקים האחרים ולכן כדי שחישוב המס יהיה נכון עד כמה שניתן, מס הכנסה בעצם משמש כמתווך באמצעות ביצוע תאום המס.


איך מבוצע תאום המס?

בסוף שנת 2021 השיקה רשות המיסים מערכת ידידותית לתאום מס באינטרנט, מנסיון אישי המערכת באמת ידידותית וקלה בכניסה אליה אף מצורף הסבר לאופן פעולתה.


מה נדרש לצורך תאום מס?

לצורך תאום המס נדרשים 2 נתונים עיקריים :

א. מספר תיקי הניכויים של כל המעסיקים

את המספרים אתם אמורים למצוא בטופס ה-101 אותו אתם ממלאים בתחילת העבודה שלכם אם את התאום אתם מבצעים לאחר קבלת המשכורת הראשונה שלכם תמצאו את מספר תיק הניכויים בתלוש השכר (מספר בין 9 ספרות המתחיל ב-9), ואם בכל זאת לא הסתדרתם אז טלפון או מייל למחלקת השכר ותקבלו את המספרץ

ב. הערכת ההכנסות השנתיות הצפויות אצל כל אחד מהמעסיקים (כולל בונוסים, דמי הבראה וכל הטבה צפויה


איך בוחרים את המעסיק הראשי והמעסיק המשני?

לרוב אנשים יבחרו את המעסיק אצלו הם מרויחים את השכר הגבוה יותר, כמעסיק ראשי יש בכך הגיון בעיקר אם

השכר גבוה מ60 אחוז מהשכר הממוצע (נכון ל2022 כ-6330 ש"ח) כי אז הם לא צריכים להיות מוטרדים בביצוע תאום דמי ביטוח לאומי (אלא אם כן המשכורת השניה שלהם היא מאוד גבוהה) על תאום דמי ביטוח לאומי אפשר לקרוא כאן אבל לפעמים מקום עבודה אחד הוא זמני לעומת האחר הקבוע, ואצלו גם המשכורת גבוהה יותר, ואז אם תבחרו את המעסיק הזמני אך הגבוה כמעסיק ראשי כשתסיימו את עבודתכם שם תאלצו לבצע שוב תאום מס.

המצב האופטימלי הוא שהשכר הגבוה הוא גם הקבוע כמובן, אבל בכל מקרה אם סיימתם עם אחת מהעבודות במהלך השנה ומאיזשהי סיבה לא ביצעתם תאום מס נוסף, כדאי לבדוק את האפשרות להחזר מס בסוף השנה.


איך מחושב תאום המס?

זוכרים את ההסבר על המס הפרוגרסיבי, זה מתחילת הפוסט? אז כשמס הכנסה מחשב את תאום המס, הוא בעצם לוקח את כל ההכנסות מכל המעסיקים מחבר אותם, מחשב את המס בהתאם למדרגות המס ומפחית נקודות זיכוי או זיכויים אחרים (הנחת ישובי ספר למשל) מהמס שיצוא הוא מפחית את גובה המס שמחושב על המשכורת העיקרית אף הוא לפי מדרגות המס ובניכוי הזיכויים ונקודות הזיכוי את המס שנשאר הוא ממצע פחות או יותר בין המעסיקים.

(זה הסבר ממש כללי הוא נותן רק מושג על דרך החישוב נראה לי קצת מורכב להכנס לחישוב המדוייק יותר).


איך מקבלים את תאום המס?

לרוב עם סיום התהליך המערכת תציג לכם את אישורי תאום המס ואפשר יהיה להדפיס או לשלוח ישירות למעסיקים, כל מעסיק לפי תאום המס המופנה אליו.

לעיתים המערכת לא תיתן אוטומטית את האישורים אלא תבקש אישורים רלוונטים להקלות שאתם מבקשים (חייל משוחרר, ישוב ספר וכו) ורק לאחר מספר ימים תקבלו הודעה באס אמ אס או במייל עם קישור להורדת התאום.


מה קורה עם משנים מעסיק במהלך השנה?

אם משנים מעסיק, חייבים לחזור שוב על תאום המס, בדיוק באותה דרך שביצעתם אותו לראשונה רק עם תיק ניכויים של המעסיק הנוכחי.מקווה מאוד שהפוסט יואיל, אם יש שאלות, מוזמנים לכתוב לי ממש למטה ואשתדל לענות, אם אתם מוצאים טעות בפוסט אשמח מאוד אם תפנו את תשומת ליבי אליו.סיגלפוסטים אחרונים

הצג הכול

Comments


bottom of page