top of page
 • אני עוסק מורשה מזה שנים לאחרונה הכנסותיי עלו באופן משמעותי האם כדאי לי להקים חברה?
  זו שאלה מאוד כללית ולא ניתן לענות עליה בלי לבחון לעומק את פעילות העסק, רווחיו ועוד. נקודות למחשבה בנושא: שיעור מס החברות נמוך יותר בשיעור מס שולי על יחיד (23 אחוז בשנת 2018) אבל אם אתה זקוק לכל מה שאתה מרוויח לצורך מחיה אז קח בחשבון שכחברה יהיה עליך למשוך את הכסף מתוך החברה והאפשרויות העומדות בפניך הן משכורת ואז בעצם תשלם מס לפי מדרגות המס של יחיד או דיבידנד כששיעור המס המשוקלל על משיכת דיבידנד הוא כ-46 אחוז לא רחוק מהמס השולי הגבוה ליחיד , כלומר היתרון בחברה הוא בהשארת הרווחים בחברה לצורך פיתוחה אחרת לא בטוח שיהיה לך יתרון מיסויי.
 • אני שכיר ואשתי לא עובדת האם מגיעה לי נקודת זיכוי בגין העובדה שהיא אינה עובדת?
  על פי סעיף 37 לפקודת מס הכנסה קיימות 3 אפשרויות לקבלת נקודת זיכוי במקרה שבן/בת הזוג אינם עובדים: 1. אחד מבני הזוג עיוור 2. אחד מבני הזוג הגיע לגיל פרישה 3. אחד מבני הזוג נכה מעל 90%
 • אני עצמאי וכרגע איני נעזר בשרותי רואה חשבון או יועץ מס מה מועד הגשת הדוחות הכספיים לשנת 2017?
  ככלל יש להגיש את הדוח השנתי לעצמאי עד ליום 30 לאפריל של השנה שלאחר שנת הדוח. מנהל רשות המיסים מר ערן יעקב החליט לדחות לכלל הציבור את מועד הגשת הדוחות הכספיים לשנת 2017 כך שעצמאי החייב בדיווח מקוון יוכל להגיש את הדוח עד ליום 28/6/18 עצמאי שאינו חייב בדיווח ידני יוכל להגיש את הדוח עד ליום 31/5/18. כדאי לדעת כי אם עסק מיוצג על ידי מייצג , כלומר רואה חשבון או יועץ מס ישנה אפשרות להגשת הדוח עד ליום 31/12/18.
 • אני עצמאי שעובד מהבית (דירה שכורה) האם יש אפשרות לנכות את הוצאות הבית מהכנסתי כעצמאי כולל הוצאות שכ"ד?"
  עוסק שעובד מהבית רשאי לקזז הוצאות תפעוליות באופן יחסי לחדרי הבית , בהוצאות תפעוליות אני מתכוונת לחשמל, ארנונה , טלפון נייח, אינטרנט ועוד. אם בדירה ארבעה חדרים וחדר אחד משמש כמשרד אז ניתן לקזז רבע מההוצאות האמורות לגבי שכר דירה, אסור בתכלית האיסור לתבוע שכר דירה הן מבחינת רשות המיסים שמחייבת עבור הכרת הוצאות שכירות אישור על פטור מניכוי מס במקור או ניכוי מס במקור בגובה 35% אחוז והן לרוב מבחינת המשכיר בדרך כלל בחוזה שכ"ד יש איסור להשתמש בנכס לצורך אחר מלבד מגורים.
 • אני עוסקת פטורה השנה קיבלתי פיצוי על אובדן כושר עבודה עבור שלוש השנים האחרונות כלומר 2015,2016 ו2017 חברת הביטוח ניכתה לי מס מאוד גדול מהפיצוי האם יש באפשרותי לעשות משהו על מנת לקבל חלק מהמס חזרה?"
  כן. יש באפשרותך לפרוס (וירטואלית כמובן) את ההכנסה מחברת הביטוח ולייחס אותה לשנים בגינם היא מיוחסת. כך שבמקום שההכנסה תיוחס לשנה אחת בלבד (2017) ותקפיץ שלא בצדק את מדרגות המס שלך היא תחולק ל-3 וכל חלק ייוחס לשנה הרלוונטית. כמובן שישנה חשיבות גם להכנסותייך באותן שנים בהתייחס לגובה ההחזר אם בכלל לכן תמיד כדאי לבדוק מראש באמצעות סימולציה.
 • פתחתי תיק עוסק פטור במעמ ובמס הכנסה ועכשיו מבקש ממני לקוח אשור ניהול ספקים ואישור על ניכוי מס במקור מה עלי לעשות?
  בעיקרון אישור ניהול ספרים ואישור מס במקור אמור להנפיק משרד פקיד השומה שאליו אתה שייך, ניתן לבקש מהם זאת טלפונית, או לגשת אליהם או באמצעות פקס שאליו לצרף טופס 2542 מלא וחתום.
 • אני עוסק מורשה האם אני יכול לקזז מעמ על רכב שנלקח בליסינג?
  תקנות מע"מ מגדירות רכב פרטי כרכב שמשקלו הכולל עד 3,500 קילו, מע"מ על רכישת רכב פרטי אינו יכול להיות מנוכה למעט במקרים מסויימים שנכללים בתקנה 14 ב' לתקנות מע"מ, מקרים כמו עסק למכירת רכבים, עסק להשכרת רכבים, רכב המשמש להוראת נהיגה ועוד. התקנות מתייחסות גם לליסינג מימוני או תפעולי ואוסרות ניכוי מע"מ על רכישת רכב פרטי בליסינג תפעולי או מימוני, יש לשים לב שעל ההוצאות התפעוליות המופיעות בחשבונית הליסינג ניתן לנכות את המעמ באופן יחסי לשימוש העסקי (בדרך כלל שליש או רבע).
 • אני שכירה ועצמאית האם במקרה של פיטורין אני זכאית לדמי אבטלה?
  בעיקרון את זכאית, אבל קחי בחשבון שהכנסותייך כעצמאית יקוזזו מתקבולייך מדמי האבטלה, כלומר אם כעצמאית תרוויחי יותר ממה שקיבלת דמי אבטלה תצטרכי להחזיר לביטוח לאומי כסף. ההתחשבנות הסופית בעניין תעשה לאחר הגשת הדוח השנתי הרלוונטי
 • האם הכנסה מהשכרת נכס מסחרי חייבת בתשלום בטוח לאומי?
  כן, הכנסה פאסיבית מהשכרת נכס מסחרי חייבת בביטוח לאומי ומס בריאות , החיוב מתחיל מעל הכנסה שעולה על רבע מהשכר הממוצע. כלומר בשנת 2018 הכנסה מעל 2,475 ₪ משכירות עסקית תחוייב בדמי ביטוח לאומי. אחוז החיוב יכול להיות 9.61 אחוז או 12% תלוי בגובה ההכנסה ובגובה הכנסות נוספות אם יש.
 • אני עצמאי וצריך להתחיל להפקיד במסגרת חוק פנסיית חובה לעצמאי האם אני יכול להפקיד   לצורך כך בקופת גמל להשקעה?
  לא! קופת גמל להשקעה אומנם נכללת בחוק קופות הגמל אך אין היא באמת מכשיר פנסיוני, היא יותר קרן נאמנות. ניתן לממש אותה בכל עת שרוצים היתרון שלה הוא שאם משאירים אותה כקצבה לגיל פרישה מקבלים פטור ממס על הרווחים שהקרן הפיקה, אחרת יש תשלום מס על הרווחים של 25 אחוז מס. במסגרת חוק פנסיית חובה לעצמאי ישנם שלושה מכשירים פנסיונים שניתן להפקיד בהם: קופת גמל, קרן פנסיה וביטוח מנהלים.
 • מימשתי קופת גמל להשקעה ויש לי בגינה רווחי הון ששילמתי עליהם 25% מצד שני יש לי הפסדים מועברים מתיק ניירות ערך שבבעלותי האם ניתן לקזז את ההפסדים מרווחי קופת הגמל להשקעה?
  מימשתי קופת גמל להשקעה ויש לי בגינה רווחי הון ששילמתי עליהם 25% מצד שני יש לי הפסדים מועברים מתיק ניירות ערך שבבעלותי האם ניתן לקזז את ההפסדים מרווחי קופת הגמל להשקעה?
bottom of page