top of page
  • תמונת הסופר/תסיגל מולקנדוב

פנסיה מוקדמת

עודכן: 16 בפבר׳ 2020לפני מספר ימים פנתה אליי גברת יקרה , וביקשה לפתוח תיק עצמאי , הגברת נמצאת בפנסיה מוקדמת ממשרד החינוך והתחילה להדריך סיורים תחת מעסיק מוסדי גדול במשק , הכנסתה כעצמאית אמורה להיות נמוכה מאוד ולא לעבור את ה2.000 ש"ח בחודש, במצב רגיל הייתי מגדירה אותה לביטוח הלאומי כ"עצמאית שאינה עונה להגדרה" (אפשר לקרוא על זה כאן) , במקרה שלה ההגדרה לביטוח לאומי חשובה כפליים מכל מצב אחר ותיכף תבינו למה , אבל לא יכולתי להגדיר אותה כעצמאית שאינה עונה להגדרה כי המוסד שלו היא נותנת שרותים עובד תחת "צו הביטוח הלאומי (סיווג מבוטחים וקביעת מעבידים) - תשל"ב 1972 " צו שמחייב מעסיקים מסויימים להתיחס לעצמאים מסוימים שעובדים תחתיהם כעובדים שכירים לצרכי ביטוח לאומי ומשלם עבורם את דמ הביטוח הלאומי כשכיר, כלומר במקרה הזה ההתייחסות לעצמאית הספיציפית הזו מבחינת ביטוח לאומי היא כאל שכירה לכל דבר ועניין.

אממה, לפי החוק ,פנסיונרית בפנסיה מוקדמת , נשואה ואינה עובדת אינה חייבת בדמי ביטוח לאומי על הכנסתה מפנסיה , אבל ברגע שהיא מתחילה לעבוד כעצמאית או כשכירה הא תהיה חייבת ביטוח לאומי לא רק על הכנסתה כשכירה או כעצמאית אלא גם על הכנסתה מהפנסיה.

אבל אם כעצמאית היא מוגדרת לביטוח לאומי כ"עצמאית שאינה עונה להגדרה" הרי הכנסתה מוגדרת כהכנסה פאסיבית והיא לא תחוייב בביטוח לאומי על הכנסתה מהפנסיה.

אותה גברת שבמקרה הזה הייתה נשואה , על אף היותה עצמאית עם שכר מאוד נמוך, נחשבת כשכירה לצרכי ביטוח לאומי ולכן תתחיל להיות מחוייבת בביטוח לאומי גם על הפנסיה שלה, ויכול להיות שכלכלית בכלל לא ישתלם לה להיות עצמאית לפחות לא תחת הגוף הזה.


הפוסט הזה בא להבהיר נתונים שונים בנוגע לפנסיה המוקדמת , בעיקר מבחינת ביטוח לאומי אבל לא רק, אוסיף ואומר שההתיחסות פה היא לפנסיה מוקדמת ממעסיק (תקציבית) ולא מקופה פנסיונית שממנה מתאפשרת משיכת פנסיה החל מגיל 60 ובכל מקום שמצויין פנסיונר הכוונה למקבל פנסייה מוקדמת.


ביטוח לאומי


פטורים מדמי ביטוח לאומי על פנסה מוקדמת


א. אישה נשואה שאינה עובדת ובעלה מבוטח.

ב. אלמנה המקבלת מהמוסד לבטוח לאומי קצבת שארים או קצבת תלויים לנפגעי עבודה.

ג. מבוטח שאינו תושב ישראל

ד. מבוטח המקבל מהמוסד לביטוח לאומי קצבת נכות כללית זמנית בגובה 75אחוז למשך שנה לפחות או לצמיתות או קצבת נכות מעבודה בגובה של 100 אחוז לצמיתות.

(לסעיפים ב-ד נדרש להגיש למשלם הפנסיה אישור חתום מהמוסד לביטוח לאומי)


דמי אבטלה ופנסיה מוקדמת

לפי חוק הביטוח הלאומי , מי שזכאי לדמי אבטלה ומקבל פנסיה (גם אם מוקדמת וגם עם פנסית זקנה) תקוזז לו סכום הפנסיה מדמי האבטלה המגיעים לו והוא יקבל רק את ההפרש, כמובן שאם הפנסיה גבוהה מדמי האבטלה המגיעים הוא לא יקבל דבר.
תאום דמי ביטוח לאומי ופנסיה מוקדמת

רבים ממקבלי הפנסה המוקדמת, מוצאים עבודה נוספת לאחר הפרישה בין אם כעצמאים ובין אם כשכירים,

על תאום דמי ביטוח לאומי ומתי צריך וכדאי לעשות אפשר לקרוא כאן, אני רק אוסיף שהנוהל הוא שמשלם הפנסיה הוא זה המנכה את האחוז הגבוה של הביטוח הלאומי, לכן גם אם מקבל הפנסיה הוא עצמאי הוא צריך לידע את משלם הפנסיה שהוא עצמאי כדי שינכה ממנו את האחוז הגבוה,, ואז על הכנסתו כעצמאי ישלם כעובד בעבודה אחת. אם בסופו של דבר הדוח השנתי מראה שכעצמאי הרויח פחות מהתקרה הנמוכה לביטוח לאומי (60 אחוז מהשכר הממוצע ב2020 שווה ערך ל-6,331 ש"ח) יש להגיש בקשה לביטוח לאומי להחזר, בקשה יש להגיש גם אם מסתבר שסך ההכנסה (עצמאי +פנסיה) עולה על תקרת ההכנסה החייבת בדמי בטוח לאומי (ב2020 היא 44,020 ש"ח).מס הכנסה


חישוב המס על פנסיית מוקדמת , היא כמו על כל הכנסה אחרת מיגיעה אישת , לפי מדרגות מס של יגיעה אישית ללא פטורים מיוחדים .


תאום מס

פנסיונר שגם עובד כשכיר חייב בתאום מס כמו אדם העובד אצל שני מעסיקים, בשונה מזה, כדי למנוע טעויות ותשלום כספים מיותרים, פנסיונר כדאי שיוודא שהמעסיק המשני שלו בתאום המס הוא משלם הפנסיה , כי כאמור משלם הפנסיה מנכה את האחוז הגבוה של בטוח לאומי אם המעסיק המשני יהיה המעסיק עצמו הרי שיש מצב שגם המעסיק וגם משלם הפנסיה ינכו את האחוז הגבוה.


הטבות מס על הפקדות לקופת גמל

פנסיונר זכאי להטבות מס על הפקדות לקופת גמל (כמובן שקופת גמל כוללת גם פנסיה וביטוח מנהלים),

אם משלם הפנסיה דואג להפקדות הפנסיונר כחלק מהסכם הפרישה (קורה במקרים בהם הפנסיונר בהגיעו לגיל פרישה מתחיל לקבל פנסיה מהפנסיה הצוברת ) אז כמובן שהפנסיונר יזכה בזיכוי של 35 אחוז על הפקדות עד לתקרה , על ההכנסה הלא מבוטחת אם יש כזו או אם משלם הפנסיה לא משלם עבורו קבל ניכוי וזיכוי בהתאם לכללים ולתקרות הרלוונטיות.אז אם התמזל מזלכם לפרוש פרישה מוקדמת (יש שיחלקו כנראה אם זה מזל טוב או לא לדעתי האישית זה כן) כדאי שתקראו, תבינו ותפנימו את עיקרי הפוסט, ולכל שאלה ממש כאן למטה.סיגל

991 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

Kommentare


bottom of page